10 سود بازی‌کردن بردگیم‌ها برای سلامت روان

مقدمه

بردگیم ها روش بسیار خوبی برای تعامل با دیگران هستند. معمولاً انجام این بازی‌ها برای همه شرکت‌کنندگان در بازی، تجربه بسیار لذت‌بخشی است. حتی اگر شما برنده بازی نباشید، غالباً زمان مفرح صرف‌شده با دوستان و خانواده هر گونه سرخوردگی ناشی از باختن بازی را جبران می‌کند.

تصویر بازی دورهمی
شکل۱) شادی پیرامون بازی

امروزه سبک‌های بی‌شماری از بردگیم‌ها در بازار وجود دارند. همه چیز، از بازی یک‌نفره گرفته تا بازی‌های گروهی مشارکتی که همیشه یک سناریو برد و باخت در آن وجود ندارد. بازی‌های دورهمی مانند بازی Cards Against Humanity به دلیل اینکه فوق‌العاده سرگرم‌کننده هستند و گزینه‌های بی‌شماری در خصوص دسته‌کارت تکمیلی در اختیار طرفداران قرار می‌دهند، توجه بسیار زیادی را به سمت خود جلب کرده‌اند.

تصویر بازی Cards Against Humanity
شکل۲) نمونه‌ای از بازی Cards Against Humanity

اگر تا به حال فکر کرده‌اید که آیا انجام بردگیم برای سلامت روانی مفید است یا خیر، شما تنها نیستید. حقیقت این است که انجام بردگیم یا حتی بازی‌های تک‌نفره، فواید زیادی دارد. یعنی لازم نیست با این تصور که زمان خود را فقط صرف سرگرمی کرده‌اید، آن زمان را تلف‌شده قلمداد کنید.

هر بار که شما پشت میز می‌نشینید تا یک بازی را شروع کنید، چیزهای زیادی به دست می‌آورید. در حالی که برخی بازی‌ها فرصت خندیدن را برای شما فراهم می‌کنند، برخی دیگر باعث ایجاد مهارت‌های منطقی و استراتژی در شما می‌شوند. بازی‌های تک‌نفره اگر از مغز شما استفاده نکنند تا هر بار که کارت می‌کشید روی بهترین حرکت ممکن متمرکز شود، جذابیت خیلی کمتری خواهند داشت.

انجام بردگیم نیز فوایدی برای سلامت روان دارد. اگر کنجکاو هستید این فواید را بدانید، به خواندن این متن ادامه دهید. در اینجا به 10 سودی که با بازی بردگیم‌ها به روان خود هدیه می‌دهید، آشنا شوید.

1- استرس را کاهش می‌دهد.

بردگیم‌ها این فرصت را به شما می‌دهند که اتفاقات جهان را فراموش کنید و به واقعیتی دیگر فرار کنید یا حداقل، روی چیز دیگری غیر از مسائل اضطراب‌برانگیز فعلی متمرکز شوید.

تصویر بازی Uno
شکل۳) یک دورهمی شاد حین بازی UNO

هنگامی که روی کارت‌های خود متمرکز می‌شوید یا در دنیای یک بازی نقش‌آفرینی غرق می‌گردید، به مغز خود اجازه مرتب‌سازی مجدد می‌دهید. در هر لحظه متوجه شدید که استرس اضافی زیادی را تحمل می‌کنید، بردگیم می‌تواند ابزاری عالی برای شما باشد تا فرجه‌ای برای رهایی از نگرانی به دست آورید.

2- به شما در ایجاد ارتباطات اجتماعی کمک می‌کند.

گاهی اوقات مسائل مرتبط با سلامت روان می‌تواند باعث فاصله گرفتن شما از اطرافیانتان شود. ممکن است تصمیم بگیرید خود را منزوی کنید، چون نمی‌دانید چگونه شرایط را مدیریت کنید، یا فقط به این دلیل که هنگام ارتباط با دیگران، معذب هستید.

تصویر بازی Mafia
شکل۴) نمایی از بازی گروهی مافیا

ماهیتاً، بردگیم روشی برای تعامل با دیگران است، بدون اینکه نگران مکالمات ناخوشایند باشید. بازی کردن به شما امکان می‌دهد اجتماعی باشید و در عین حال، به شما حس راحت بودن هم می‌دهد، زیرا زمانی که با دیگران می‌گذرانید، تمرکز و هدف مشخصی دارد.

اگر فردی هستید که به خاطر اینکه در اجتماع، حس ناخوشایندی دارید، منزوی شده‌اید، با بردگیم می‌توانید به زمانی که با دیگران می‌گذرانید سازمان دهید؛ بنابراین، فشار و اضطرابی به شما تحمیل نمی‌شود که موضوعی برای صحبت کردن پیدا کنید.

3-  چابکی ذهنی شما را افزایش می‌دهد.

در حالی که برخی از بردگیم‌ها فقط برای سرگرمی هستند، برخی دیگر به شدت بر محور استفاده از مهارت‌های استراتژیک برای بازی و برنده شدن می‌گردند. بازی‌هایی مانند Yahtzee شما را مجبور می‌کنند که از مهارت‌های ریاضی خود استفاده کرده و برای هر جای خالی که باید پر شود، بهترین امتیازات را ستون‌بندی کنید. قبلاً آموختید که چرا یک بازی تک‌نفره می تواند کمک کند که انرژی ذهنی خود را روی چیزهای مفید متمرکز کنید.

تصویر بازی Yahtzee
شکل۵) نمایی از بازی ساده و جذاب Yahtzee

هر زمانی که بتوانید چیز سرگرم‌کننده‌ای را با چیزی که شما را مجبور به فکر کردن می‌کند یکی کنید، فرصتی است که بتوانید عملکرد مغزتان را در بهترین وضعیت آن نگه دارید. این کار در واقع یک روش زیرکانه است که در حالی که هنوز کاملاً تفریح می‌کنید، تمرین ذهنی انجام می‌دهید.

4-  اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

انجام بردگیم‌ روشی آسان است که کمکتان می‌کند کمی به خودتان و استعدادهای فردی خودتان، بیشتر اعتماد کنید. بازی‌هایی که به خلاقیت نیاز دارند، می‌توانند به شما نشان دهند که کارهایی مانند نوشتن، کشیدن، نقش بازی کردن یا حتی آواز خواندن را چقدر خوب انجام می‌دهید. بازی‌هایی که به استراتژی زیادی نیاز دارند، می توانند به شما نشان دهند که مهارت‌های حل مسأله شما واقعاً چقدر قوی است.

تصویر بازی Chess
شکل۶) بدون شرح…

حتی اگر برنده بازی نشوید، هر بار که راه‌حلی به ذهن‌تان خطور می‌کند و گامی به جلو برمی‌دارید، اعتمادتان به توانمندی‌های خود کمی بیشتر می‌شود. بردگیم‌ها یک ابزار آسان برای تقویت اعتماد به نفس هستند، بنابراین مرتباً از آن‌ها استفاده کنید.

5- می‌تواند حس مفیدبودن را به شما بازگرداند.

شما احتمالاً زمان زیادی را در مقابل صفحه‌نمایش‌ها سپری می‌کنید. کامپیوتر، تلفن، تلویزیون؛ فناوری چیزی است که تقریباً همه مجبورند هر روز به آن اعتماد کنند. قصد ما این نیست که بگوییم فناوری چیز بدی است، ولی سپری کردن مدت زمان زیاد در مقابل کامپیوتر یا تلفن می‌تواند شما را از دنیای واقعی دور کند.

تصویر بازی Pandemic
شکل۷) نمایی از بازی Pandemic

بردگیم‌ها عملاً این فرصت را به شما می‌دهند که خودتان را از برق بکشید! تلفن را زمین می‌گذارید، لپ‌تاپ را می‌بندید و با اجزاء فیزیکی بازی واقعی، کارت‌ها و دیگران ارتباط برقرار می‌کنید. اگر متوجه شدید که از همه چیز پیرامون خود منفصل شده‌اید، سعی کنید تغییر رویه دهید و به جای بازی با استفاده از برنامه کاربردی، یک بازی واقعی انجام دهید. این می‌تواند تغییر بسیار زیادی در روحیه شما برای آن روز ایجاد کند. به طور مثال در بازی Pandemic می‌توانید دنیا را با ازبین بردن ویروس‌های کشنده از بین ببرید.

6- سرگرمی ساده‌ای است.

گاهی اوقات تفریح و سرگرمی، کل آن چیزی است که نیاز دارید تا خود را از ترس و اضطراب خارج کنید. هدف از انجام بردگیم، لذت بردن است؛ بنابراین، منطقاً وقتی نیاز دارید کمی سرگرمی داشته باشید، گزینه خوبی است. اگر ناراحت هستید و به یک انرژی‌زای سریع احتیاج دارید، بردگیم‌ها می‌توانند این امکان را برای شما فراهم کنند.

تصویر بازی Esm Kartil
شکل۸) نمایی از بازی ساده

اهمیت خندیدن را هم در حین انجام بردگیم، دست‌کم نگیرید. اثبات شده است که خنده، اندورفین را افزایش می‌دهد که ماده شیمیایی حس خوب است که بدن شما به طور طبیعی تولید می‌کند. به کمک بردگیم‌ها، پس از کمی مقدمه‌چینی، حس بهتری پیدا می‌کنید. آنها به همین سادگی، شما را سرگرم می‌کنند و خنده به لبتان می‌آورند.

7- می‌تواند مهارت تصمیم‌گیری شما را تقویت کند.

آیا تا به حال بازیی انجام داده‌اید که مجبور باشید در آن واحد، تصمیمات زیادی بگیرید وگرنه قادر به ادامه بازی نباشید؟ بسیاری از بازی‌ها این گونه هستند. آنها ابزاری عالی برای یادگیری نحوه تصمیم‌گیری سریع در یک محیط کم‌خطر هستند. خبر خوب این است که شما می‌توانید از آن مهارت‌های تصمیم‌گیری در موقعیت‌های واقعی زندگی بهره ببرید.

تصویر بازی Twilight Struggle
شکل۹) دو بازیکن در حال تصمیم‌گیری و چینش استراتژی‌های خود

بردگیم‌ها این امکان را فراهم می‌کنند که نحوه اولویت‌بندی، برنامه‌ریزی و سپس عمل به آن برنامه را تمرین کنید. قوی نگه داشتن این نوع مهارت‌ها به شما کمک می‌کند تا اوضاع و شرایط زندگی واقعی خود را مدیریت کنید، جایی که درگیر این می‌شوید که باید تصمیمات زیادی را همزمان بگیرید.

بهترین قسمت کار اینجاست که اکثر اوقات این مهارت‌ها را بدون اینکه حتی متوجه شوید کسب می‌کنید. شما فقط بازی می‌کنید و از آن لذت می‌برید، اما همزمان ذهن شما در حال یادگیری نحوه به‌کارگیری این مهارت‌ها در زندگی واقعی است.

8- می‌تواند به شما انرژی دهد.

گاهی اوقات، وقتی با یک مسأله سلامت روانی مانند افسردگی، دست‌وپنجه نرم می‌کنید، ممکن است احساس کنید اصلاً انرژی لازم برای انجام هیچ کاری را ندارید. وقتی که واقعاً درگیر بیماری هستید، انجام وظایف روزانه ممکن است برایتان خیلی دشوار باشد و انجام یک بردگیم می‌تواند روشی جذاب باشد تا کمی سرحال شوید.

تصویر بازی دسته‌جمعی
شکل۱۰) شادی پیرامون بازی

ایده برای کار یا تمیز کردن می‌تواند خیلی زیاد باشد، ولی اگر روی فعالیتی تمرکز کنید که از آن لذت می‌برید، مانند انجام بردگیم، درخواهید یافت که فقط با انجام بازی، انرژی کسب می‌کنید. ذهن شما بر روی استراتژی‌ها و ترفندهایی برای پیروزی کار خواهد کرد، که منجر می‌شود تا پایان بازی پرانرژی‌تر باشید.

9- می‌تواند به پایان یافتن دعوا کمک کند.

وقتی اولین بار آن را می‌شنوید، ممکن است احمقانه به نظر برسد، اما صحت دارد. هنگامی که همنشینی با شخصی برایتان مشکل شده است، گزینه خوبی که باید مد نظر قرار دهید، انجام یک بازی است. همانطور که قبلاً مشاهده کردید، انجام بردگیم غالباً باعث خنده می‌شود و سرگرمی ساده‌ای است.

تصویر بازی خانوادگی
شکل۱۱) بدون شرح…

اغلب اوقات، اگر با شخصی که با او مشاجره کرده‌اید بازی کنید و از زمان سپری‌شده با او لذت ببرید، تا پایان بازی، موضوع مشاجره را فراموش می‌کنید. از مزایای بازی کردن به جای بارها و بارها فریاد زدن به دلیل مسائل مشابه، نباید غافل شد. این کار می‌تواند باعث صرفه‌جویی زیادی در زمان و رفع احساس عجز و درماندگی در شما شود.

10- می‌تواند به یادگیری مهارت‌های اجتماعی کمک کند.

این مورد، با فواید مربوط به تعامل اجتماعی که قبلاً بیان شد، کمی متفاوت است. بردگیم‌ها می‌توانند به کودکان و بزرگسالانی که مهارت‌های اجتماعی محدودی دارند، کمک کنند تا درک مؤثرتری از نحوه تعامل افراد با یکدیگر داشته باشند. این روش، روشی آسان برای یادگیری چیزهایی است که از نظر اجتماعی قابل پذیرش هستند.

تصویر بازی گروهی
شکل۱۲) تعاملات اجتماعی پیرامون یک میز

بازی‌های رومیزی مهارت‌هایی همچون برقراری ارتباط، صبر و بردباری و نیز کار تیمی را آموزش می‌دهند. تمام اینها مهارت‌های اجتماعی بسیار با ارزشی هستند که می‌توان از آنها در زندگی واقعی بهره برد. بدون مهارت‌های اجتماعی مناسب، ممکن است دریابید که برای حفظ سلامت روانی خود در تقلا هستید، بنابراین این مزیت بسیار مهم است.

همانطور که مشاهده می‌کنید، بردگیم ها فواید بسیار زیادی برای سلامت روان دارند که قادر خواهید بود از این فواید در سایر حوزه‌های زندگی خود لذت ببرید. آنها روشی لذت‌بخش و آسان برای بازگرداندن خود به مسیر درست و لذت بردن از زندگی هستند. کشف کنید که از کدام بازی‌ها بیشتر لذت می‌برید و این فواید را خودتان تجربه کنید. زمان سپری شده برای انجام یک بازی رومیزی، زمانی است که به خوبی سپری شده است.